Elnevezs
A hmivar hzitykot kakasnak nevezik, az ivartalantott formja a kappan. A nivar hzityk a toj. Kicsinye a csibe, a „kamasz”, nvendk nivar hzityk a jrce vagy csirke. A tojsokon l toj a kotls.
Megjelense
A hzityk slya 0,5-5-7 kg-ig terjedhet. A kakas rendszerint nehezebb a tojnl. A trpkhez az 500 s 1200 g krli fajtkat soroljk. Megklnbztetnek mg kzepes s nagy test fajtkat.
A tykoknak egy klnlegessgk a tarajuk, melynek igen sokfle megjelensi formja lehet (egyszer, rzsa, bors, szarv, stb.). A kakasok taraja nagyobb, mint a tojk.
A tykok ivar dimorfizmust ersti mg a kakasok tbbnyire legyezszer farktolla.
Csdnek a lb tollmentes rszt nevezik. Br egyes fajtknl ez is lehet tollas, pldul cochin, melyeknl a tollazottsg mg az ujjakra is rfut. A tykoknl hrom ujj elrenz, a negyedik htra. Egyes fajtk klnlegessge, hogy t ujjuk van (pldul: a selyemtyknak), ez esetben kett nz htra.
Az ids kakasok egy n. „sarkantyval” rendelkeznek, mely valamifle fegyver szerept tlti be tmadsoknl. Ez a sarkanty ids kakasoknl igen hosszra s hegyesre nhet.
Tolltakar
A tolltakarnak igen nagy a sokflesge, egsz sor sznben s rajzolatban fordul el. Vannak klnleges tollkpzdmnyek is, mint pldul a selyem tykoknl vagy borzas, mint pldul a chab tykfajtanl. Tbbnyire a kakas a dszesebb tollazatvisel. A tyk rendszerint vente szkor vltja a tollt (vedls). Az j szi tollruhban a legszebb a tyk s tbbek kztt ezrt ppen tlen vannak a baromfi killtsok is. Itt fajtra jellemz lersok szerint rtkelik s pontozzk a tykokat. v kzben fleg a kakas „tapossa” alatt szenved a tojk tollazata. Nmely csoportokban olykor teljesen kopasz ht tojkat is meg lehet figyelni, ami a taposs eredmnye. Amennyiben a tollazat a csdig, ill. az ujjakig r, szakmegnevezssel „gatynak” hvjk. Lehet mg bbitjuk, szaklluk is.
Mivel a tyknak hinyzik a j trltsa a megfelel ltsi szg hinya miatt, ezrt knytelen stls kzben a fejt elre-htra mozgatni s gy feltrkpezni a krnyezett, mint a legtbb madr.
Viselkeds
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/Kotlosph%C3%B6nix.jpg/200px-Kotlosph%C3%B6nix.jpg)
Trpe fnix kotls csibkkel.
A kakas jellegzetes „kikiriki” vagy „kukurik” hangja a terlet megjellsre szolgl, s eztkukorkolsnak hvjk. Tbbnyire reggel, napfelkelte eltt kukorkol a kakas, dlkrl s este. A kakaskukorkolst a rmaiak idmeghatrozsra hasznltk; ha meghallottk a kukorkolst, azt jelentette, hogy pontosan jfl s napfelkelte kztt jr az id. A kotyogs minden ivarrett tyk szoksos hangkibocstsa, sokflekppen rtelmezhet; az a figyelmeztet, fenyeget, csalogat, hvhangja, de ezt hasznlhatja a tojsraks ltali fajdalom hangjaknt is, csak mindig egy kicsit ms rnyalatban. Jellegzetesek a kotls csibirl gondoskod hangkibocstsai. Bizonytott, hogy a tojsban lv csibk kikelsk eltt kpesek egymssal hang alapjn kommuniklni, s gy valamelyest belltani az gynevezett szinkronkelst hogy nagyjbl azonos idben kelljenek ki a tojsbl.
Termszetes krnyezetkben a tykok magvakat, gilisztkat, csigkat, rovarokat, egereket fogyasztanak. A tykok tpllkkeress kzben nagyon figyelnek, szvesen tartzkodnak fedezkben gazdag krnyezetben. Gyomrukban vagy a begykben apr kvek segtsgvel rlik meg a tpllkot. rlkk az gynevezett klokn keresztl tvozik.
A kakasnak jellegzetes udvarlsi viselkedse van, szablyosan tncikl a toj eltt, mikzben egyik szrnyval megrinti a fldet, majd felugrik a toj htra. A kopulci kzben megfigyelhet, hogy a kakas csrvel a toj fej- vagy nyaki tollazatba kapaszkodik.
A hzityk vente 250 vagy akr tbb, mint 300 darab tojst kpes produklni, ha naponta elveszik elle a rakott tojst. Ha nem veszik el a tojst, akkor a legtbb fajta nekillna a kotlsnak. Bizonyos fajtknl a kitenysztsk sorn teljesen visszaszortottk a kotlsi hajlamukat. Nha elfordulhat (fleg azoknl, melyek maguk mestersgesen lettek keltetve), hogy a kotlst flbehagyjk s leszllnak a fszekrl. A keltetsi id norml esetben 21 nap.
A tykoknl jellemz a rangsor, amely ms llatcsoportokhoz kpes meglehetsen laza. Mivel a tykok a tyklban folyamatosan a legfels l rudakra igyekeznek, ajnlott a rudakat mind egy szintben elhelyezni, hogy a rendszeres vetlkedseket s verekedseket a legjobb helyekrt elkerljk. Bizonyos fajtk kimondottan alacsony elhelyezs l rudakat ignyelnek. A takarmnyt is szles krben vagy tbb ponton adagoljuk, hogy a ranglistn alacsony helyen lv egyedek ne szenvedjenek hinyt a magasabb rangak zavarsai miatt. Nha elfordulhat tollhzkods vagy kannibalizmus is a tykoknl. Ez fleg tyktart telepeken fordul el, ahol a tykok kis helyre vannak bezsfolva s egyszeren unatkoznak, nem tudjk kielgteni kapirgl, izgga ignyeiket.
A tyk maximlis lettartamrl viszonylag kevs megbzhat adat ll rendelkezsre. Rgi knyvekben olyan adatok is olvashatk, miszerint 50 vet is elrik. A valsgban, a legtbb jelents szerint 5-7 vig lnek (ha elbb le nem vgjk ket), illetve kivteles esetekben 8-9 v. Tojshozamra kitenysztett fajtk rendszerint elbb elhullnak, mivel nagyobb mrtkben aknzzk ki szervezetk energiit, elbb legyenglnek. A msodik letvtl kezdve a tojshozam minden esetben lnyegesen visszaesik.
Hziastsa
Trtnete
Molekulris biolgia, teszi lehetv azt a felttelezst, hogy a hzityk (G. g. domesticus) a Burma-Bankivatykoktl (G. g. gallus) szrmazik. Knbl szrmaz csontleletek utalnak arra, hogy mr Kr. e. a 6. szzadban vgbemehetett a hziasts. Megbzhat bizonytkok a hziastsrl az Indus krnykrl szrmaznak idszmtsunk eltt 2500-2100-bl. Az els eurpai leletek a korai jgkorszakbl szrmaznak. Az akkori tykok mg jl tudtak replni, kevsb voltak terlet hek, mint a mai tykok, ezrt folyamatosan lakban tartottk ket. Nmetorszgi leletek mellett franciaorszgiakat is talltak, utbbi helyre felteheten a Fniciaiak ltal kerlt. Kr. eltti 5./4. szzadbl Svjcban is talltak leleteket Mhlin krnykn.
A hzityk hziastsval kapcsolatban kt, egymsnak rszben ellentmond elmlet ltezik.
A korbbi elmlet szerint a hzityk monofiletikus szrmazs, teht egyetlen stl szrmazik. Ezek szerint a hzityk se a bankivatyk, amely El- s Hts-Indiban, valamint Indonzia legtbb szigetn shonos. Azt az elmletet altmaszt rvek a kvetkezk:
a bankiva, vltozkonysga miatt, knnyen kpez fajtkat,
-
a hzityk alapsznei felfedezhetk a bankiva szneiben,
-
a hangjuk egyforma,
-
a bankiva – hzityk keresztezsek szaporodkpes utdokat eredmnyeznek.
Az jabb vizsglatok egyre inkbb a hzityk tbb sre visszavezethet, polifiletikus szrmazsra utalnak. Ezek szerint kvetkez fajok vehettek rszt a hzityk kialakulsban:
A kutatk rvei szerint a hzityk populcijban tl nagy a vltozatossg ahhoz, hogy ez egyetlen sre legyen visszavezethet. Ezen kvl a hzityknak vannak olyan tulajdonsgai, amelyek a bankivnl hinyoznak (pldul t lbujj). Knny szeldthetsgt valsznleg a szrke dzsungeltyknak ksznheti.
Elterjedse
Domesztikcija satsi leletek alapjn a Kr.e. 3. vezredben ment vgbe. A babilniak mr a Kr.e. 2. vezredben tartottak tykot, az asszroknl a Kr.e. 7. szzadbl vannak rla adatok.
Grgorszgba perzsa kzvettssel kerlt. Az korban kerlt Eurpba, az els rsos feljegyzsek K. e. 5-4. vszzadbl, grg rktl szrmaznak. Kzp-Eurpba valsznleg kelta kzvettssel kerlt.
Sussex toj porceln sznben.
|
Fajtk
A hzityknak az ember igen sok vltozatt ellltotta a szmra fontosnak vagy rdekesnek tartott tulajdonsgokra szelektlva. Napjainkra legalbb 200 tykfajtt tenysztettek ki! Ezek kzl szmos dsztyk van, melyet szp tollrt, megjelensrt tenysztettek ki. Msikak egykor igen j hsfajtk s/vagy tojshozamak voltak, de mra leszortottk ket hibrid fajtk. Ez a rengeteg fajta ma fleg hobbitenysztk munkssgnak ksznheten maradnak fenn. Tbb fajta igen kevs egyede maradt fenn, kevesen tenysztik, ritkv vlt. Elengedhetetlen nmi genetikai szaktuds, hatrokon tnyl kapcsolattarts a fenntarthat tenyszts rdekben.
Szmos fajta egy-egy orszgban fordul el. Magyar tyk, erdlyi kopasz nyak tyk, szlovk oravka,hrvatica, poszaviai bbos tyk sokkal kevsb ismertek, elterjedtek, mint egy cochin vagy orpington fajta, melyek minden kontinensen hdtanak.
A fajtk szmt csak bvti a rengeteg hibrid fajta, melyeket tojshozamra vagy hstermelsre tenysztettek ki, de killtsokon nem lljk meg a helyket. Kisgazdasgokba, nellt kistermelknek se ajnlott tartsuk, hiszen hamar lerobbannak, lettartamuk 2-3 v a tbbi fajta 4-8 vrhat lettartamval szemben. A hibridek radsul bizonyos tartsi krlmnyek kztt produkljk csak azt a teljestmnyt, amire kitenysztettk ket. Ezzel szemben a rgi hagyomnyos fajtk kztt btran lehet vlogatni, knlati palettjuk igen szles. Szabadon vlogathat tulajdonsg, tojshozam vagy hstermel teljestmny, kinzet, stb. szerint. Mindenki megtallhatja a szmra legalkalmasabb, legkedvesebb fajtt.
Betegsgek
A baromfipestis mellett, tetvek, lb rhssg, gombk, Escherichia coli ltal okozott betegsgek is fellphetnek. Ezen kvl deformcik is elfordulhatnak, a szrny hinya, amely rkletes. Kokcidizis, egy hasmenses megbetegeds. Marek, egy bnulsi hallozs, mely gyakran csibknl vagy fiatal nvendkeknl fordul el. Egy vsz, melyet oltssal kell orvosolni vagy megelzni. Ez utbbi olykor 100% puszttst is okozhat.
Fors: wikipdia
|